Blog

Yabancılar Türkiye’de Şirket Kurabilir Mi?

Posted by:

Yabancılar Türkiye’de Şirket Kurabilir Mi?

Yabancılar, gerekli hukuki prosedürü tamamlayarak Türkiye’de şirket kurabilir. Bu noktada, yabancıların Türkiye’deki şirket kurma sürecini ilgilendiren, tanzim eden bir kanun mevcuttur. 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımcılar Kanunu ile bu sürece ilişkin hükümler ifade edilmiştir. Kanun kapsamında; yatırım serbestisi, yabancı yatırımcını özendirilmesi ve eşit muamele gibi hususlara ver verilmesinin yanı sıra bazı hükümlerle yabancılara bazı güvenceler de verilmiştir.

Yabancıların Türkiye’de Şirket Kurması Ne Kadar Sürer?

Yabancıların Türkiye’de şirket kurması genel olarak 2-7 gün arasında sürmektedir. Şirketin türü, esas sözleşmesinin hazırlanması, noter ve tescil işlemlerinin durumu, gerekirse bakanlıktan izin alma süreci gibi etkenler bu süreyi uzatıp kısaltabilir.

Yabancı Şirketlerin Türkiye’de Şirket Açması Mümkün müdür?

Aynı yabancı şahıslar gibi, yabancı şirketlerinde Türkiye’de şirket açması mümkündür.

Yabancıların Türkiye’ye Gelmeden Şirket Açması Mümkün müdür?

Evet. Yabancı kişi, şirketler bir Mali müşavir veya  avukata gerekli yetkileri içeren vekaletname vermek suretiyle tüm kuruluş prosedürlerini yürütebilir.

Yabancılar çalışma izni olmadan şirket kurabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre; yabancı uyruklu gerçek veya tüzel kişiler, ülkemizde şirket kurabilirler, tesis edilecek bir yatırımın pay sahibi olabilirler. Pay sahibi olan yabancı uyrukluların fiili olarak işletmede görev almaması durumunda çalışma izni almaları zorunlu değildir.

Yabancıların kurduğu şirketlere banka hesabı açılabilir mi?

Yabancı ortaklı şirket kuruluşlarında yaşanabilecek en büyük problem banka hesabı açma konusu olabilir. Bankalar Türkiye’de ikameti olmayan ya da daha önce bankalarıyla bireysel olarak çalışmayan yabancı uyruklu kişilere hesap açarken problem çıkartabiliyorlar. Ayrıca zaman zaman bazı ülke vatandaşlarına kısıtlama konabilir, bu hususu kuruluş öncesi araştırmak gerekir.

Çalışma izni almak bir zorunluluk mudur?

 6735 Sayılı Kanun 6. Maddesi uyarınca, yabancıların çalışma izni olmaksızın Türkiye’de çalışmaları yasaktır. Yabancıların, Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce çalışma izni, almaları gerekmektedir.

Yabancı ortaklı şirketler için çalışma izni gerekiyor mu?

Şirket kuruluşu sırasında çalışma izni aranmıyor. Fakat kuruluştan sonraki altıncı ayda Yabancı kurucular şirket müdürü veya yönetim kurulu üyesi olmaları durumunda çalışma izni zorunludur. Şirketin müdürü veya yönetim kurulu Türk vatandaşlarından oluşuyorsa, yani Yabancı kişi sadece ortak ise Yabancı ortağın çalışma izni alması gerekmiyor.

Çalışma izni konusunda şartlar nelerdir?

 • Şirketin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL, ya da brüt satışlarının en az 800.000 TL, ya da son yıl ihracat tutarının en az 250.000 USD olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni talep edilen şirkette her Yabancı ortak için en az 5 (Beş) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının istihdamı zorunludur. İzin isteyen yabancı şirket ortağı ise; bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için beş kişilik istihdam şartı aranır.
 • Aynı şirkette birden fazla yabancı için çalışma izni alınacaksa, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı 5 (Beş) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının istihdamı aranmaktadır. Bu şartları yerine getirmeden çalışma izni alınamaz.

Yabancı kişi Türkiye’de şahıs şirketi açabilir mi?

Yabancı kişi Türkiye’de şahıs şirketi açabilir, ancak yabancı kişinin çalışma izni olmadan şahıs şirketi açması mümkün değildir. Sadece ikamet izni yeterli olmayıp, 5 yıldır oturma izni ile Türkiye’de bulunduktan sonra serbest çalışma iznine başvurulması durumunda şahıs şirketi kurulabilir.

Yabancılar her sektörde şirket Kurabilirmi?

Aşağıdaki alanlarda iş yapacak şirketlerin, kurulmadan ve ana sözleşmeleri hazırlanmadan önce bakanlıktan ön onay alması şartı var:

 • Sigorta şirketleri
 • Holdingler şeklinde kurulan anonim şirket
 • Döviz bürosu işleten şirketler
 • Bankalar
 • Finansal kiralama şirketleri
 • Faktoring şirketleri
 • Tüketici finans ve kart servisleri şirketleri
 • Bağımsız denetim şirketleri
 • Gözetim şirketleri
 • Teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketleri
 • Serbest Ticaret Bölgesini kuran ve işleten şirketler
 • Varlık yönetim şirketleri
 • Genel antrepo ile uğraşan şirketler
 • Tarımsal ürünlerin lisanslı depoculuğu ile uğraşan şirketler
 • Ticaret borsası şirketleri

Dolayısıyla yabancının kuracağı şirket kanun hükümleri ile uyumlu olmak zorundadır.

Türkiye’de kuracağım şirket için yerel bir adrese ihtiyacım var mıdır?

Evet, şirketinizin Türkiye’de kayıtlı bir adresi olması gerekiyor.

Şirketin yerel bir yöneticiye ihtiyacı var mı?

Eğer şirket sahibi çalışma izni almayacak ise zorunludur. Fakat, şirket sahibinin Türkiye’de yasal bir çalışma izni bulunuyorsa  veya kuruluştan sonra altı ay içinde çalışma izni müracatında bulunacaksa zorunlu değildir.

0


About the Author:

knvynevzat

Add a Comment

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.