Blog

Online Satış Nedir?

Posted by:

Online Satış Nedir?

Online satış, işletmelerin veya kişilerin kendi e-ticaret siteleri ya da pazaryerleri platformları üzerinden ürün ve hizmetlerini satmasına denir. 

Online Satış Yapmak İçin E-Ticaret Sitesi Kurmak Zorunlu mu?

İnternetten satış yapmak için e ticaret sitesi kurma zorunluluğu yoktur. Trendyol, n11, Hepsiburada, GittiGidiyor gibi online pazar yerlerinde satış yapabilirsiniz. Ancak bu pazar yerlerinde satış yaparken satış yaptığınız kategori veya ürün başına belirli bir komisyon ödemeniz gerekir. 

Günümüz koşullarında rakipler ile rekabet edebilmek, hedef kitleye ulaşabilmek, marka bilinirliği oluşturmak ve daha fazla gelir elde etmek için kendi sitenizi de kurmanız daha avantajlı olacaktır. Ayrıca marka imajı oluşturabilmek için mutlaka bir e-ticaret sitesine sahip olmak gerekir.  

E-Ticaret Sitesi İçin Hangi Belgeler Gerekir?

E-ticaret web sitesi kurmak için şahıs şirketi ya da limitet şirket kurulabilir. Bu şirketlerin kurulumu için farklı belgelere gerek vardır.

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar ve bilgiler şunlardır;

 • Gerçek ya da tüzel kişiler için MERSİS numarası
 • Vergi kimlik numarası
 • Esnaf ve sanatkârlar için TC kimlik numarası
 • Kurucu kişi ya da kişilerin fotoğrafları
 • Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kaydı
 • İşletme unvanı
 • Faaliyet gösterilen sektör, ürün ve hizmet türü
 • Ticaret türü (B2B ve B2C gibi.)
 • KEP adresi
 • Ödeme aracılık kuruluşu ile anlaşma bildirimi
 • Kargo firması ile anlaşma bildirimi
 • Altyapı sağlayıcı ile anlaşma bildirimi
 • Yurt dışı finans işlemleri için yurt dışı banka bilgileri
 • Veri tabanının bulunduğu konum

E-Ticaret Sitesi Kurulumu İçin Bilinmesi Gerekenler

 • E-ticaret web sitesi kurulumunda ETBİS kaydı zorunludur. ETBİS kaydı için şahıs şirketi olmak yeterlidir.
 • ETBİS kaydı için gerekli evraklar da vardır.
 • MERSİS numarası almak için ticaret odası kaydı gerekir.
 • İlk kez e-ticaret sitesi kuracak gerçek ya da tüzel kişilerin kurumsal e-ticaret yazılım hizmeti veren firmalar aracılığı ile online satışa başlaması kısa vadede daha avantajlıdır.
 • Özel e-ticaret sitesi yazılımı fiyatları 10 bin doları aşabilmektedir.
 • E-ticaret şirketi için resmi kuruluş işlemlerinde; vergi dairesi, ticaret odası, sosyal güvenlik kurumu kayıtları otomatik olarak yapılmaktadır.
 • E-ticaret sitesi resmi kuruluş işlemlerinin ardından vergi levhası alınır. Daha sonra şirketin bulunduğu yerin belediyesinden işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmalıdır.

E-ticaret yapmak yasal mı?

İnternetten ürün satmak . E-Ticaret birazda algı yönetimi ile güvensiz bir konu gibi gösterilmeye çalışılsa da aslında perakende ticaret kadar güvenilir ve yasal bir alandır.

Online Satış Yapılabilecek Platformlar Nelerdir?

Online pazar yerleri

E-ticaret siteleri

Sosyal medya

online mağaza kurmak için bazı önemli araç ve bilgilere ihtiyacınız var. e-Ticaret girişimini başlatırken tamamlamanız gereken adımlar

.e-Ticaret Platformunuzu Seçin

Üzerinde kurulu olduğu platform ve sunduğu e-ticaret özellikleri, işletmenizin sorunsuz işleyebileceğinin bir göstergesidir. e-Ticaret platformu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Sunduğu ticaret araçları,
 • fiyatlandırma paketleri,
 • tasarım yetenekleri ve mobil görünüm optimizasyonu.

İnternetten Satış Yaparken Kullanılan Ödeme Yöntemleri

İşletmelerin ödemelerini tahsil edebilecekleri birçok yöntem vardır:

 • Havale ve EFT
 • Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme
 • Kapıda ödeme
 • Mobil ödeme

E-Ticaret Siteleri Tarafından Tercih Edilen Ödeme Yöntemleri Hangileridir?

E-ticaret siteleri, kredi kartıyla ödeme almak için bir sanal POS uygulaması kullanmak durumundadır. Bu hizmet için bankalara başvurabileceğiniz gibi doğrudan bu alana odaklanmış ve dijital cüzdan gibi diğer pek çok alternatif ödeme sistemini destekleyen servis sağlayıcılarla da çalışabilirsiniz. İnternet üzerinden satış yapan şirketlerin tercih edebileceği e-ticaret ödeme sistemleri şöyle sıralanabilir:

 • iPara
 • PayU
 • Paymec
 • BKM Express
 • iyzico

e-Ticaret sitesinde bulunması gereken hukuki metinler

internet üzerinden mal veya hizmet satışı yapan internet sitelerinin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca zorunlu olarak bulundurması gereken hukuki metinler vardır. Bu hukuki metinlerin ayrıntıları Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Bu metinler şunlardır:

 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • Ön Bilgilendirme Formu

Bu metinlerin e-ticaret sitesinden ürün ya da hizmet satışı yapılırken alıcı tarafından onaylanması gereklidir.Bunlar dışında uygulamada kullanılan ve kullanılması tavsiye edilen diğer hukuki metinler şunlardır:

 • Üyelik Sözleşmesi
 • Kullanım Koşulları
 • Gizlilik Politikası
0


About the Author:

knvynevzat

Add a Comment

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.